Strategiczne zadania dla posła ziemi tczewskiej

(fot. Materiał KKW Trzecia Droga PSL - PL2050 Szymona Hołowni)
Strategiczne zadania dla posła ziemi tczewskiej

zobacz galerię zdjęć: 10
Część 3.

W kolejnej części opracowania z serii "Strategiczne zadania dla posła ziemi tczewskiej" przedstawiamy szczegóły celu nr 1 związanego z terenem po byłym poligonie w Tczewie.

Cel nr 1: EkoPoligon. Zachować teren po byłym poligonie w jak największym możliwym stopniu w charakterze użytku leśnego dostępnego dla mieszkańców w celach sportowo-rekreacyjnych.

Obszar dawnego poligonu to blisko 140 ha powierzchni w dużej mierze porośniętej różnego rodzaju drzewostanem. Teren ten od wiosny 2023 roku znów stał się obszarem zamkniętym w związku z planami ponownego rozmieszczenia wojska w Tczewie.


Sytuacja obronności jest priorytetowa jednak decyzja o wybraniu zurbanizowanego centrum jako lokalizacji wojska wydaje się pochopna. Tym bardziej, że przez długi czas nie określono ostatecznie jakiego rodzaju formacje miałyby tu stacjonować. Czas ten można by poświęcić na znalezienie innej lokalizacji mniej kolidującej z codziennym życiem mieszkańców.

Teren ten z formalnego punktu widzenia nie jest lasem w prawnym znaczeniu jednak niczym od lasu się nie różni i taka też powinna być jego funkcja dla społeczności lokalnej.

"Chociaż z formalnego punktu widzenia teren ten nie jest lasem - każdy widzi, że rosną tam stare i młode drzewa - więc miejsce to może służyć społeczności lokalnej jako las" - twierdzi Tomasz Kajzer.


"Jeśli zostanę wybrany do Sejmu jako poseł będę zabiegał o zmianę decyzji o wprowadzeniu do Tczewa jednostki wojskowej na rzecz znalezienia innej odpowiedniejszej lokalizacji. Dodatkowo będę wspierał samorząd miasta Tczewa w przejęciu tego terenu dla miasta oraz w pozyskaniu środków na jego zagospodarowanie odpowiadające potrzebom mieszkańców" - informuje Tomasz Kajzer.


Gdyby okazało się, że nie ma możliwości zmiany decyzji o wprowadzeniu wojska do Tczewa kandydat - Tomasz Kajzer będzie zabiegać o wprowadzenie pilotażowego i zarazem wzorcowego planu współdziałania wojska i społeczności lokalnej pod nazwą "Eko Poligon". Nazwa ta nawiązuje w tym wypadku tak do starej jak i rozważanej po wprowadzeniu wojska funkcji terenu czyli poligonu uwzględniającej jednocześnie zadania odpowiedzialności w kierunku jego funkcji ekologicznych.

Założeniami projektu EkoPoligon będą:

- przeznaczenie na cele typowo militarne najmniejszej możliwej powierzchni lasu pozwalającej jednocześnie realizować założone cele wojskowe,
- uwzględnienie i wydzielenie obszaru kilku hektarów okalających poligon na zadrzewione i zagospodarowane tereny zielone ogólnodostępne dla mieszkańców z infrastrukturą sportowo-rekreacyjną sfinansowaną przez Ministerstwo Obrony Narodowej,
- wspólne działania szkoleniowo-integracyjne inicjowane na rzecz rozwoju zaangażowania lokalnej ludności w obronę własnego terytorium jakim jest miasto i najbliższa okolica w tym postępowania na wypadek zagrożenia wojny, a także wsparcia ekologii.

W kolejnej części przedstawimy szczegóły celu strategicznego nr 2 do realizacji dla posła ziemi tczewskiej.

Część 1 opracowania dostępna jest pod linkiem: https://www.tcz.pl/index.php?p=1,47,0,wiadomosci&item=076f99f6d8ec90eb&title=Strategiczne-zadania-dla-posla-ziemi-tczewskiej

Część 2 opracowania dostępna jest pod linkiem:
https://www.tcz.pl/index.php?p=1,47,0,wiadomosci&item=75acf5cd9b3c6cbd&title=Strategiczne-zadania-dla-posla-ziemi-tczewskiej

Powyższy tekst jest materiałem reklamowym (artykuł sponsorowany), który stworzył wyłącznie Reklamodawca. Redakcja Tcz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte w tym artykule. Chcesz zamówić taki artykuł? Zapraszamy tutaj: reklama Tczew
Drukuj
Prześlij dalej

Komentarze (0)

  • Uwaga! Funkcja komentowania została wyłączona przez Moderatora serwisu...
KOMENTARZ DNIA